محمّد بن الحسن الطوسي معروف به « شیخ الطائفة » مؤسس حوزه علمیه نجف اشرف ، رأس و بزرگ شیعه در عصر خویش بوده ...

شخصیت علمی و تاثیر شیخ الطائفة قدّس سرّه ( متوفی 460 ق ) به نحوی است که اقوال و نظریات ایشان مورد استناد تمام فقهاء شیعه بوده به گونه ای که هیچ متفقّه ای بدون تتبع و دقت در آراء و آثار ایشان فقیه نخواهد شد.

« الاستبصار فیما اختلف من الأخبار » و « تهذیب الأحکام » که هر دو از کتب أربعه شیعه بوده ، حاصل تلاش این فقیه بی بدیل است.

شیخ طوسی رحمه الله تعالی در کتاب « تلخیص الشافي » در باب مطاعن ابوبکر ، به صراحت نظر شیعه را در مورد شهادت حضرت صديقة طاهرة سلام الله علیها بیان می کند.

ایشان می فرمایند :

« و مما أنكر عليه: ضربهم لفاطمة عليها السلام، و قد روي : أنهم ضربوها بالسياط. و المشهور الذي لا خلاف فيه بين الشيعة : أنّ عمر ضرب على بطنها حتى اسقطت، فسمي السقط (محسنا). و الرواية بذلك مشهورة عندهم ».

ترجمه :

« از جمله ایرادات ابوبکر ، کتک زدن فاطمه علیها السلام است. روایت شده که آنها حضرت را با شلاق ها کتک زدند. و مشهور نزد شیعه که هیچ اختلافی در آن نیست این است که عمر به شکم او زد به گونه ای که سقط [ جنین ] کرد ، فرزند سقط شده ، محسن نام گذاشته شد. و روایت این قضیه نزد شیعه مشهور است » .

{ تلخيص الشافي    جلد ‏3   صفحه  156 }

با این حال :

آيا شکی در دیدگاه شیعه نسبت به شهادت فاطمه زهراء سلام الله علیها باقی می ماند ؟!

آيا جاهلان همچنان می گویند ، شهادت حضرت زهراء سلام الله علیها چرا در تقویم فلان سال درج نشده ؟! 

بیان شیخ الطائفة محمد بن الحسن الطوسي أعلی الله مقامه ختم الکلام بیان اعتقاد شیعه در باب شهادت فاطمه زهراء سلام الله علیها توسط سران حکومت غاصب آن زمان است.